Fri, 19 Aug 2022جمعه 28 مرداد 1401
 
كليپهاي صوتي و تصويري: 599
تعداد كل مقالات : 2523
تعداد كل بازديدها تاكنون : 7149699
 
 
 

سنت است که مرد در هنگام آميزش با زن خویش بگويد : (بسم الله اللهم جنبنا الشيطان و جنب الشيطان ما رزقتنا) «به نام خدا، خداوندا! شيطان را از ما و از آنچه به ما عطا مي‌کني دور بگردان»، پيامبر صلی الله علیه وسلم  فرمود: (فإن قضي بينهما ولد لن يضره الشيطان أبدا) «اگر کودکي از آن دو متولد شود، شيطان هرگز به او ضرر نمي‌رساند». متفق عليه : بخاری (5165)، مسلم (1434)

******************

پيامبر صلی الله علیه وسلم  فرمود : (إذا تزوج أحدکم امرأة، أو اشتري خادما، فليأخذ بناصيتها، وليسم الله عزوجل و ليدع بالبرکة، و ليقل : اللهم إني أسألک من خيرها وخير ما جبلتها عليه، و أعوذ بک من شرها و شر ما جبلتها عليه). «هرگاه يکي از شما زني را به ازدواج خود درآورد يا خادمي را خريد، دست بر پيشاني‌اش بگذارد و بسم الله بگويد و براي او از خدا طلب برکت کند ». ابوداود (2146)

******************

پيامبر صلی الله علیه وسلم  فرمود: (أحق ما أوفيتم من الشروط، أن توفوا به ما استحللتم به الفروج) «سزاوارترين شروطي که بايد به آن وفا کنيد شروط نکاح است». متفق عليه : بخاری (5151)، مسلم (1418)

******************

از انس بن مالک رضی الله عنه  روايت است : (أن عبدالرحمن بن عوف جاء إلي رسول الله صلی الله علیه وسلم  و به أثر صفرة فسأله رسول الله صلی الله علیه وسلم  فأخبره أنه تزوج امرأة من الأنصار، قال: کم سقت لها؟ قال : زنة نواة من ذهب، قال رسول الله صلی الله علیه وسلم  أولم ولو بشاة) «عبدالرحمن بن عوف نزد پيامبر صلی الله علیه وسلم  آمد در حاليکه آثار زردي (زعفران يا حنا) بر او ديده مي‌شد، پيامبر صلی الله علیه وسلم  از حال او پرسيد، (عبدالرحمن بن عوف) در پاسخ گفت که با زني از انصار ازدواج کرده است. پيامبر صلی الله علیه وسلم  فرمود : چقدر مهريه برايش قرار داده‌اي؟ گفت به اندازه وزن يک هسته خرما طلا، پيامبر صلی الله علیه وسلم  فرمود : وليمه بده اگرچه گوسفندي باشد». متفق عليه : بخاری (5153)، مسلم (1427)

******************

پيامبر صلی الله علیه وسلم وقتي ازدواج کسی را تبريک مي‌گفت مي‌فرمود : (بارک الله لکم و بارک عليکم، و جمع بينکما في خير) «خداوند خودتان و ازدواجتان را پربرکت و اجتماعتان را پرخير کند». ابن ماجه (1905)

******************

از ابن عباس روايت است: (أن جارية بکراً أتت النبي صلی الله علیه وسلم  فذکرت له أن أباها زوجها و هي کارهة، فخيرها النبي -صلى الله عليه وسلم). «دختري (بکر) نزد پيامبر صلی الله علیه وسلم  آمد وبه او گفت که : پدرش بدون رضايتش، او را به عقد کسي درآورده است، پيامبر صلی الله علیه وسلم  او را (در فسخ عقد) اختيار داد». صحیح ابن ماجه (4711)

******************

مشاهده كل احاديث

 
 
 

اسلام - قرآن و تفسیر
نوار اسلام
سایت جامع فتاوای اهل سنت
مهتدین
عصر اسلام
دائرة المعارف شبکه اسلامی
اسلام تيوب
اخبار جهان اسلام
سایت بیداری
کتابخانه
پاسخ به شبهات دینی
اسلام هاوس

دو سال است که به نشانه قهر از منزل شوهرم رفتم، آیا اگر طلاق بگیرم مهریه به من تعلق می گیرد؟

دو سال است که به نشانه قهر از منزل شوهرم رفتم، آیا اگر طلاق بگیرم مهریه به من تعلق می گیرد؟

 

در چه صورت با دادن درخواست طلاق از طرف زن باز هم مهريه و اموال ازدواج به زن تعلق ميگيرد؟

اگر زن بعد از ازدواج متوجه شود شوهرش با زن ديگري ارتباط دارد و زن  بعد از پيگيريهاي مکرر دريابد شوهرش حاضر به ترک آن زن(بااصطلاح دوست دخترش) نيست و زن مجبور به کنار کشيدن و طلاق شود حکم مهريه و اموال چيست؟آيا به زن تعلق نميگيرد؟با توجه به اينکه زن بدليل اين مشکل به مدت 2 سال به خانه ي پدرش رفته و در اين مدت مرد نه به دنبال زن رفته و نه خرجي آن را داده، و در روز آخر(روز طلاق) ادعاي پشيماني کرده که به دلايل موجه باور آن براي دختر و خانواده اش غيرممکن بوده.

 

الحمدلله،

درخواست جدايي از طرف زن تنها از طريق خلع مي تواند صورت گيرد، و آن زماني است که اختلاف بين زن و مرد شدت گرفته و امکان ادامه زندگي بين آنان وجود ندارد، و زن مايل به جدايي از شوهرش شد، در اينصورت زن بايد مالي را بمنظور جبران ضرر ناشي از جدايي به شوهرش بدهد، و از او درخواست جدائي کند. خداوند متعال مي‌فرمايد :

) وَلاَيَحِلُّ لَکُم أن تَأخُذُوا مِمَّا آتَيتُمُوهُنَّ شَيئاً إلاَّ أن يَخَافَا أن لاَيُقِيمَا حُدُودَ اللهِ فَإن خِفتُم أن لاَيُقِيمَا حُدُودَ اللهِ فَلاَ جُنَاحَ عَلَيهِمَا فِيمَا افتَدَت بِهِ ((بقره : 229)

«و براي شما حلال نيست که چيزي از آنچه (مهر ايشان کرده‌ايد يا) بديشان داده‌ايد باز پس گيريد مگر اينکه، (شوهر و همسر) بترسند که نتوانند حدود خدا را پابرجا دارند. پس اگر بيم داشتيد که حدود الهي را رعايت نکنند گناهي بر ايشان نيست که زن فديه و عوضي بپردازد (و در برابر آن از او درخواست جدائي کند)».

پس چون زن خواهان جدايي است؛ نه تنها مهريه به او تعلق نمي گيرد بلکه چنانکه شوهرش خواست بايستي مقداري مال نيز علاوه بر بازگرداندن مهريه بپردازد تا اين جدايي روي دهد که به آن خلع گويند.

چنان که در حديث ثابت بن قيس رضي الله عنه آمده است که زنش نزد صلي الله عليه وسلم آمد و گفت: اي رسول خدا ثابت بن قيس رضي الله عنه از نظر ديانت و اخلاق عيبي ندارد، اما مشکل فقط اين است که من از ناسپاسي شوهر و کفران مي ترسم آنگاه پيامبرصَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ فرمود: :« أَتَرُدِّينَ عَلَيْهِ حَدِيقَتَهُ؟» «آيا باغي که او به تو داده باز  مي گرداني»

گفت: بله، و باغ را به ثابت باز پس داد، و پيامبر صلي الله عليه وسلم به ثابت بن قيس رضي الله عنه فرمان داد که از او جدا شود. روايت بخاري.

 

اما حالتي را که در آن زن مي تواند ضمن آنکه از شوهرش جدا شود، مهريه خود را نيز بستاند، حالتي است که در آن نکاح فسخ شود، و براي اينکار لازمست تا يکي از شرايط فسخ نکاح روي دهد تا زن به واسطه ي آن بتواند نکاح را فسخ کند و مهريه اش را هم مطالبه نمايد.

«و ازجمله مواردي که براي طرفين حق  فسخ  ايجاد مي‌كند، بيماريهاي لك و پيسي و ديوانگي  و  جذام است و علاوه  برآن اگر آلت  تناسلي مرد بريده  شده و يا از عمل جماع عاجز -‌عنين -‌ باشد  يا كوچك باشد، زن مي‌تواند نكاح خود را فسخ ‌كند.

البته ابوحنيفه تنها  قطع آلت  تناسلي  وناتواني جنسي وعنين  بودن را موجب  فسخ  نكاح  مي‌داند.  و امام مالك و شافعي  ديوانگي و پيسي و جذام و انسداد مجراي آلت  تناسلي زن را نيز  بدان  افزوده‌اند و امام احمد علاوه  بر آنچه‌ كه  امامان  سه‌گانه‌ گفته‌اند، عيب  ديگري را  بنام  ‌فتقاء‌  (‌زني‌كه مجراي پس و پيش او يكي  شده  باشد) اضافه ‌كرده است». (فقه السنه)

البته علاوه بر موارد فوق، ارتداد يکي از زوجين نيز موجب فسخ نکاح خواهد شد.

 

حال اگر مرد به دليل وجود يکي از موارد فوق عقد نکاح خويش را با همسرش فسخ کند، در اينحالت – اگر دخولي روي نداده باشد- مهريه اي به زن تعلق نمي گيرد، ولي اگر زن نکاحش را به سبب عيبي در شوهرش فسخ کند، او مي تواند ضمن جدايي از او مهريه ي خود را نيز بستاند که اگر قبل از دخول باشد نصف مهريه را مي گيرد و اگر بعد از دخول باشد تمام مهريه را مي تواند بگيرد.

همچنين هرگاه مردي با زني عقد  ازدواج بست و با وي همبسترشد، سپس معلوم‌گرديدکه برابر  دستور شرع‌، اين ازدواج صحيح  نيست‌، زن و مرد از هم جدا مي شوند و چون  جماع  صورت‌گرفته است‌، همه مهريه‌اي‌که تعيين  شده  است بر  مرد  واجب مي‌گردد. مثلا‌هرگاه عقد  ازدواج با زني بسته شد و بپايان رسيد و سپس معلوم ‌گرديد که آن زن خواهرشيري  و رضاعي زوج است عقد نکاح فسخ مي‌گردد. (فقه السنه)

 

اينها مواردي بودند که زن مي تواند يکطرفه درخواست جدايي کند، يعني از طريق:

1- خلع

2- فسخ نکاح (بشرطيکه اسباب فسخ نکاح فراهم باشند).

در خلع؛ مرد مي تواند مهريه زن را ندهد و يا اگر مهريه اش را قبلا به وي داده، آنرا از او پس بگيرد و حتي کمي بيشتر از مقدار مهريه مطالبه کند تا اين جدايي روي دهد.

و در فسخ نکاح اگر زن سببي را براي آن يافت مي تواند نکاح خود را فسخ کند و علاوه بر جدايي مهريه ي خود را نيز بستاند.

3- و اگر عقد نکاح زن و مرد غير شرعي باشد، قاضي شرع آنها را وادار به جدايي مي کند و در صورت جماع مهريه ي زن را نيز بايد بدهند، اما اگر هنوز دخول صورت نگرفته باشد نياز به مهريه نخواهد بود.

 

با توجه به توضيحات فوق، به سوال دوم چنين پاسخ داده مي شود:

اولا ارتباط با زنان نامحرم حرام است، و شوهر شما به سبب ارتباط با زنان نامحرم گناهکار است و بايستي هرچه زودتر از آن دست بکشد و توبه نمايد.

دوما: شما مي بايست به محکمه ي شرعي مراجعه کنيد تا قاضي شرع به سخنان هر دوي شما زن و شوهر دقت کند و بررسي و معلوم شود که چرا شما دو سال از نفقه محروم شده ايد؟ آيا شوهرتان عمداً شما را از خانه ي خود بيرون کرده و حاضر به پرداخت نفقه و ديگر مخارج ضروري شما نشده و يا آنکه خود شما به علت ارتباط غير شرعي شوهرتان با يک زن بيگانه به نشانه ي قهر از منزل شوهرتان رفته و به خانه ي پدري بازگشته ايد؟

اگر معلوم شود که شوهرتان شما را عمدا از تامين نفقه محروم کرده و سعي کرده تا شما را از خود دور کند، در اينصورت شما مي توانيد از قاضي تقاضاي طلاق کنيد و همه ي حقوق خود را از جمله مهريه و ديگر زيانهاي وارده بر شما را از شوهرتان مطالبه نماييد.

ولي چنانچه شوهرتان با وجود ارتباط غير شرعي با آن زن بيگانه باز تمايلي به رفتن شما نداشته و نخواسته تا از زير بار تامين نفقه ي شما فرار کند، و بلکه شما نتوانستيد تحمل کنيد که شوهرتان با زن بيگانه اي ارتباط داشته باشد و به نشانه ي قهر منزل شوهرتان را ترک کرديد؛ در اين حالت – هرچند که عمل شوهرتان حرام  گناه است و بايستي در سراي آخرت پاسخگو باشد- اما شما نمي بايستي به نشانه ي قهر از منزل شوهرتان بيرون مي رفتيد، چرا که اين عمل شما (قهر کردن) جايز نيست و نوعي از نشوز تلقي مي شود، و لازم بود تا به خانه ي شوهرتان بازمي گشتيد و از طريق ديگري مشکل را برطرف مي کرديد. و اگر اين امر ثابت شود که شما قهر کرديد و شوهرتان شما را بيرون نکرده، پس متاسفانه شما چاره اي نداريد بجز آنکه براي جدايي از شوهرتان از طريق خلع وارد عمل شويد که در ابتداي پاسخ خلع را تشريح کرديم به چه صورتي هست.

 

پس توصيه ي ما اينست که شما به خانه ي شوهرتان بازگرديد و از او بخواهيد که از عمل غير شرعي خود دست بردارد، اگر شوهر شما باز حاضر نشد که ارتباط خويش را با زنان نامحرم قطع کند و اين امر موجب اختلافات در بين شما گشت و زندگي شما را به سوي سختي و ناراحتي سوق داد، در اينحالت مي توانيد از طريق خلع از شوهرتان جدا شويد، و لازمه ي آن اينست که بخاطر اين جدايي از مهريه ي خود چشم پوشي کنيد و تقاضاي جدايي کنيد.

بنابراين خواهر گرامي؛ بهتر است در صورت دست نکشيدن شوهرتان از گناه ارتباط با زنان نامحرم، از ايشان جدا شويد و سعي کنيد که اينبار شوهر ديندار و ملتزم به شرع را براي خود انتخاب کنيد، و به شما توصيه مي کنيم بخاطر مال دنيا، دين و اخلاق و آسايش خود و فرزندانتان را به خطر نياندازيد و هر چند که مجبور هستيد از طريق خلع وارد عمل شويد و از بعضي چيزها بگذريد، ولي صبوري پيشه کنيد و از مال دنيا چشم پوشي نماييد تا ان شاءالله در آينده زندگي آرام و سرشار از اخلاق داشته باشيد و بدانيد که راحتي و آسايش با پول و مال دنيا حاصل نمي شود بلکه تنها با التزام به دين است که مي توانيد خوشبخت دنيا و آخرت شويد.

 

والله اعلم

وصلي الله وسلم علي محمد وعلى آله وأصحابه والتابعين لهم بإحسان إلى يوم الدين

سايت جامع فتاواي اهل سنت و جماعت

IslamPP.Com


بازگشت به ابتدا

بازگشت به نتايج قبل

 

ارسال مقاله به دوستان

چاپ مقاله

 

     

  معرفي سايت به دوستان  |   درباره ما   |  تماس با ما

All Rights Reserved For BlestFamily.com © 2010

كليه حقوق مادي و معنوي سايت محفوظ است.